Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
No tak Pavle .-), já jsem to samozřejmě viděl (odkazy od tebe), ale každý má svého favorita a já proto NEPSAL k tvé značce a konkrétnímu typu, ale jako obecnou radu při výběru. Sleduji tyhle stabilizátory nepřetržitě cca 2roky, v podstatě co se objevily na trhu a zásadní problém výběru je, že to člověk neměl v ruce. Je sice hezké kouknout na desítky videí na YT a přečíst recenze i od spolehlivých recenzentů, přesto, to chce "mít v ruce" a vyzkoušet.
Takže já osobně bych si tvůj model prostě nevybral, ale přihlédnu-li ke shora napsanému, nemohu ten konkrétní model více zhodnotit (prostě mi jen není z určitého pohledu sympatický), tak ať si každý prostě vybere sám. Vzhledem k tomu, že toto téma sleduji a dokonce se mi do ruky už některé modely dostávají a ještě dostanou (právě jsem jeden model pro mobil pro kamaráda objednal), tak sem přenáším co nejvíc možných kritérií, co brát v potaz, když vybíráš...
YT a videa v angličtině ne každý sleduje Pavle .-))
PS Právě že si to Pavle nedržel v ruce, nebo jen pár minut, "proč by tam někdo přidával druhou u ručku" je v tomto kontextu přesně to, nač narážím.... protože to po pár minutách v rukách neudržíš a půjdeš hledat na ebay a ty řidítka prostě koupíš.... právě proto, že to budeš "mít v ruce" např. 5min a zjistíš že video na YT je virtuální realita, zejména v kategorii hmotnost .-))
PSS Já jsem na stabilizátoru (Nebula 4200) testoval FF Sony A7S, M4/3 Panasonic G6 a jednu starou Nikon APS-C zrcadlovku. Zkoušeli jsme to tři a shodli jsme se, že řidítka jsou z praktického pohledu daleko lepší a ještě lepší je možnost mít na výběr, sundat je a držet to jednoruč, případně naopak... a to si o sobě myslím, že v rukách mám síly dost
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
Appalacio, tys snad tu recenzi neviděl - na ty obecný rady tam dává konkrétní odpovědi. Na webovkách máš několik typů, pro foťáky je tam odkaz a tam je seznam, co se na to dá konkrétně dát. Zmíněna je výdrž baterií i cena, stejně tak fakt, že s tím můžeš kroutit 360°.
Takže by bylo fajn být trochu k věci - navíc ta jednorukost je tam právě v konceptu jako výhoda, takže proč by tam někdo přidělával druhou ručku .-) ?
To si přece rovnou může koupit jiný výrobek - dvouručák.
Mně se to líbí kvůli skladnosti, právě v kombinaci s malým foťákem. Nechci velký baterie, nic takového. Když vidím, jak se chlapci dřou s foťáky na velkým rigu, pak s Roninem, tak prostě to není nic pro mě. Foťák, ideálně bez stativu, s optickou stabilizací, na drobnosti z výletů. K tomu malý udělátko, co dovolí chůze, to může být zajímavý.
Proto tato inspirace, na něco malýho a skladnýho. I když jsme viděl některé ty nové stabilizace přímo ve foťáku, a dá se s tím i chodit, je to naprosto použitelné (třeba Sony RX10 mark II). Akorát že se na jejich displej nedalo manuálně zaostřit (s udělátkem ale člověk stejně musí na auto), takže jsem si vybíral foťáček podle toho, že na něj jde manuálně dobře ostřit :-) .
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
U 3-axis stabilizátorů, zejména pro foťáky je potřeba hodně přihlédnout k detailům. Na trhu se vyskytuje několik dost podobných modelů, které se v podstatě liší těmi detaily, které ve finále dělají hodně.
Nosnost - je plus mínus stejné u všech typů (do jedné ruky), kolem 1,5Kg. Je to určené pro foťáky s menším objektivem. Rozhodně na to nepatří žádný univerzální zoom či dlouhé sklo, na to rovnou zapomeňte. Skoro u každého typu se dá přimontovat řidítka, aby se dal stabilizátor držet oběma rukama. Některé typy s tím počítají dopředu a mají v řidítkách např pružiny, některé tam mají zabudovaný i dálkový ovladač, některé to řeší pouze jako stavebnici home-made. Rozhodně však jednoručky stabilizátory jsou na menší foťáky (APS-C či M4/3)
Rozsah - spousty modelů má omezen rozsah gyroskopů, neotočíte gyroskopy neomezeně dokola. Neomezený pohyb (360stp) mají až ty úplně nejnovější modely=dražší. Není to nijak zásadní problém, ale přesto každé omezení dříve či později způsobí trabl v ovládání....
Elektronika - gyra plus software je u všech stejný (podle mě jedna továrna a každý den v týdnu dělá pro jinou značku .-))) ), gyra se liší v podstatě nosností a tedy cenou. Schopnosti elektroniky jsou v podstatě u všech modelů stejné, lze poměrně dost doma doladit (pokud se trochu vyznáte a máte chuť se tomu věnovat). Při detailnějším pohledu jsou zákl. desky elektroniky osazeny stejnými součástkami.
Zpracování - používá se čínský hliník plus plasty. Je to takový ten kov, který vypadá jako hliník, tváří se to jako hliník, ale naše normy to asi nesplní -)). Elox (úprava povrchu) je klasický čínský, po pár použití je to poškrábané. Nijak se nad tím nepozastavuji, u všech typů v podstatě stejné. Pozor na nezakryté kabely, to může dělat problém, na trhu je spousty modelů, které to mají v pohodě vyřešené. Jinak zpracování vypadá většinou poměrně bytelně, nevidím v tom žádná zásadní problém....
Konstrukce - Zejména pozor na umístění baterky. Hodně typů ji má v rukojeti, což poměrně omezuje velikost baterek a výdrž. Nové typy stabilizátorů již baterku umisťují na rameno a baterku využívají jako protizávaží a není pak omezena ani její kapacita. U malých typů stabilizátorů, např. pro mobily atd. je baterka v rukojeti naprosto v pohodě i co se týče výdrže. To vám spíš dojde baterka v mobilu či GoPru než ve stabilizátoru.
Příslušenství - doporučuji typy s dálkovým externím ovládáním, není nutnost, snad všechny umí BT a spojit se s mobilem, přes který lze dálkově ovládat. Jen některé typy jsou konstrukčně vhodné na přidělání rukojetí (dost se hodí, ona se váha nezdá, ale nosit to celý den v jedné ruce fakt nechcete). Některé typy jdou přidělat na tyč, pro zajímavé záběry, vhodné je se kouknout i pro možné použití dalších doplňků jako jsou např přísavky na kapotu auta atd.
Cena - pro foťák střední velikosti (APS-C, M4/3, menší FF zrcadlovky) stačí jednoručky stabilizátory s možností přidat řidítka. Cena je kolem 20-35tis. Dražší typy stabilizátorů jsou v podstatě stejné, jen mají lepší gyra a konstrukci na nosnost velkých kamer. Cena i přes 50tis (pro běžného smrtelníka zbytečné a drahé). Naproti tomu, stabilizátory pro GoPra a mobily ve velmi slušné kvalita jsou kolem 5-8tis. Zmiňoval jsem i hotovku např DJI X3, tam je cena kolem 15tis, ale je to včetně kamery.
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
Můj osobní favorit je Came-tv Optimus pro foťák. V ruce jsem měl nedávno Nebula 4200. Kdo o tom uvažuje a má na to prachy, mohu vřele doporučit, jak verzi pro mobil tak pro GoPro či foťák. Pro mobil je mým favoritem Feiyu G4 Plus PRO, umí to držák i na GoPro, umí to nastavit na delší tyč a má to i dálkové ovládání.
Kdo chce kompletní řešení, líbí se mi DJI Osmo X3, případně pro náročnější uživatele verze X5
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
Já jdu do gimbalu pro mobil. Moc se mi to líbí.
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
A ještě video-recenze (s odkazem na stránky, kde to lze koupit)
https://www.youtube.com/watch?v=Sk4nmrjz3Ds
A další video stabiliztátoru s foťákem:
https://www.youtube.com/watch?v=3fXsjJiwxuE
Fakt to vypadá jako perfektní udělátko .-) .
Re: Stabilizace - nejen pro mobily, i pro foťáky
A webovky pro verzi pro foťáky - http://zhiyun-tech.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=132&id=190
Customized for most mirrorless cameras, Zhiyun Crane is professional and advanced for its technique i.e. 3 axes non-stopper design, compatibility with two types of batteries, camera controlling and hand adjustment. Crane is the best of the best mirrorless camera gimbals.