Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: stopnutí obrazu
Já myslím že první dotaz byl o tom jak to funguje a jaký je název této funkce. Do emailu jste mi psal že to není možné a já slíbil popsat jak to funguje. Což se stalo. Nic víc nebylo v mém úmyslu. V případě nových kamer jsem se spletl, když jsem psal že to je věcí prolínaček. Ale u starého typu Panasonicu (viz příspěvek výše) se to provádělo právě pomocí prolínačky. Máme jí ještě na památku schovanou doma. Takže neplatí že to NIKDY nešlo :-)
Re: stopnutí obrazu
Re: stopnutí obrazu
Ta otazka byla na p. správce a "rozpor" mezi nami byl o tom zda je to mozne.
Re: stopnutí obrazu
Domnivam se, ze kdyz si projdete historii teto vetve, zjistite snadno, o co komu slo a kdo byl se svym opakovanym vysvetlenim bliz pravde, aspon co se tyka faktickych pojmu a puvodniho titulku dotazu.
Re: stopnutí obrazu
Omlouvám se, ale nerozumím Vaší odpovědi.
Re: stopnutí obrazu
Dobře; a když se přestaneme přít o pojmy "přechodový" atd., vypadá to na pravdě-podobnější logiku z mého počítače... :-)
Re: stopnutí obrazu
Tak jsem se konečně dostal k tomu abych vám popsal jak to funguje. Takže u PD170 se dá tento "efekt " docílit tím že při natáčení zmáčknu digital effect (tlačítko pod lcd), v něm navolím still, obraz se zastaví, najedu na jiný záběr a kolečkem "odmažu" zastavený obraz. Vypadá to jako prolínačka. Omlouvám se za nepřesnost, když jsem psal že jde o přechodový efekt jako takový. Ale u starého Panasonicu M50 (či jak se jmenovala) se to dalo provést přes přechodový efekt.
Re: stopnutí obrazu
Hmm, pokud jsem dobře pochopil původní dotaz, znějící "Když potřeboval kameraman změnit místo scény, tak obraz zamrazil, poté přešel na jiné místo a znovu dal obraz do pohybu, aniž by utrpěla kontinuita projevu!", tak tohle jde v editoru udělat za dvacet vteřin zhruba tak, jak jsem psal... Upřesněte váš postup, třeba jsem mimo - vycházím z textu výše, nikdy jsem o téhle funkci neslyšel a kromě toho se mi zdá, že to musí vypadat dost pitomě - zmrazený a opět puštěný obraz, zatímco zvuk jede.... No, prostě popište:-)
Re: stopnutí obrazu
To nemáte pravdu. Jelikož si přesně nepamatuju postup, tak to zjistím a přesně Vám to popíšu. Já točím na FX1, která tuto funkci nemá. Předtím jsem to občas použil u TRV940, ale jelikož je to už dlouho, nepamatuji si z hlavy postup. Takže to upřesním.
Re: stopnutí obrazu
A pokud by slo o to, udelat dnes tuto konkretni ficuru, staci prece vybrany frame zmrazit, zvuk ponechat, svenk kamerou vystrihnout a obraz spustit az bude zaber zase stabilni....ale vypln predtocenym krovim bude nepochybne lepsi
Re: stopnutí obrazu
to už tu Edo bylo řečeno. Předtočit si záběry a následně proložit. Tohle mělo význam v dávných "bez PC" dobách :-)
Re: stopnutí obrazu
A k čemu, v době digi kamer a digi videa a suprrychlých PC, je to dobré??? Já kameru na akcích skoro nevypánám, poté ty hodiny stáhnu a nahrubo vyberu vždy jen kde se něco dělo nebo nějakou hudební produkci oříznu spíše dle zvuku na začátek a konec písně a místo natočené země a stropu při přecházení s kamerou na jiné místo (nevypínaje ji samo u hudby) pak vložím, před akcí a na konci akce, dodatečně nějakou omáčku, jen video bez zvuku, jako záběry detailů instrumentů hudebníků, veselých lidí a pod. i když z jiné časové nesouvislosti :-)
Re: stopnutí obrazu
Pokud jde o funkci prolínačky, tak jen k přesnosti informací v téhle diskusi si dovolím shrnout fakta. Prolínačka coby funkce přechodová fungovala (u současně prodávaných modelů ji asi nenajdeme v žádném) tak, že se poslední snímek po aktivaci prolínačky a ukončení nahrávané sekvence videospouští jaksi zmrazil a čekal na pokračování nahrávky další scénou, do níž jakoby v celém průběhu prolínání (tuším až 3 sec.) byl slyšet zvuk další scény. To sice mohlo vytvářet dojem kontinuálního zvuku pod "zmrazeným obrazem", ale ve skutečnosti kamera opravdu nahrávku komplet přerušila a navazovala za pauzou po opětovném spuštění zánamu. Jediné, co v té chvíli kamera měla "spuštěno", byl odpočítávací časovač vypnutí (vesměs..) pro časový limit 5 minut: takže pokud kameraman nezačal do patřičného intervalu pokračovat v točení, kamera se vypnula. Prolínačku měly celé řady malých i velkých kamer Panasonic (pojmenování bylo MIX pro prolínačku a WIPE pro stíračku) a v další éře některé vybavenější mini-DV (namátkou DS990 a další, ze současně používaných to mají snad všechny lepší vč. GS400), z vybavených Canonek si tu funkci pamatuji (např.) u obryně EX2Hi, u kamer Sony bývala výsadou (skoro) všech dražších mašinek včetně vybavených dlaňovek mini-DV v éře digitálů. Vylučuji ale JEDNOZNAčNě - opakuji pokud se týká prolínačky - že by nějaká kamera v rámci té funkce dokázala nahrávat (například...) X-desítek vteřin zvuk se současně zmrazeným obrazem, protože po volbě prolínačky i stíračky se páska v přístroji zastavila a její další posuv začal s dalším spuštěním nahrávky. Přesnost faktů není od věci. :-) Jinou otázkou by mohlo být matení pojmy v některých nabídkách kamer, kde černou oponu nebo prosté setření černou z boku do začátku nahrávky nazývají podobně, ale to není v mém chápání digitální prolínačka a basta. V případě pokračování diskusní větve s případnými rozpory anebo i nepochopením zadaného problému mohu sestavit aktualitku - s názornými ukázkami těchto funkcí a taktéž (mým) vysvětlením... :-D)
Re: stopnutí obrazu
Souhlasím s respondentem provistem. Tak to bylo, tj. zastavení obrazu (zvuk stále běžel), kameraman se přesunul na jiné místo a znovu spustil reálný obraz. Zvuková sekvence tudíž vůbec nemusela být přerušena. Byla to možnost, jak udělat záběry z více úhlů s originálním nepřerušeným zvukem při absenci další kamery. Netušil jsem, že to byla až taková fičůra v éře analogu. Myslel jsem, že současné spotřební kamery něco podobného umožňují. řešením je tedy asi předtočit pár záběrů a ty potom na dobu přesunu (kameramana na jinou pozici) do projektu vložit, jak již zmínil někdo výše. Dobrou.
Re: stopnutí obrazu
Dobrý den, tuhle funkci má postarší bráchova sonka (DCR-TVR14E). Při natáčení stisknete photo tlačítko a vzhledem k tomu, že kamera nemá paměovou kartu, tak se fotka (zastavený obraz) zaznamená na pásku cca na 8 vteřin i se zvukem. Poté se však záznam vypne a musíte znova stisknout play. Já osobně to nepoužívám, ale tuším, že v menu kamery se to dá ještě nastavit, aby pak záznam po foto režimu pokračoval zase dál. Já jsem to jen zkoušel, připadá mi to dost stupidní fotit na 0,8 MPx. Tohle se dá lépe udělat na PC.
Re: stopnutí obrazu
Jede pořád zvuk a kamera nahrává zastavený obraz. V dobách, kdy nebylo možné stříhat na PC jsme to hojně využívali (u Panasonicu MX50?, už si nepamutuji její přesný název). Dnes se to dá použít max třeba při obřadu na svatbě kdy se oddávající podepisuje do knihy - zaberu podpis zastavím obraz a švenknu rychle na oddávajícího, který jde gratulovat a vypnu zastavení. Vše je rychlé cca 2s. Nebo jde udělat (u Sony PD170 a staré dobré TRV940), že obraz zastavíte (např. najedu na kytku) a uděláte prolínačku do dalšího záběru a to v reálném čase natáčení.
Re: stopnutí obrazu
A to v záznamu během zmrazeného obrazu pořád kontinuálně jede originální nepřerušený zvuk té autentické situace (sdělte prosím)? Pak buď kapku nerozumím např. délce trvání takové zmrazené audio-akce nebo to musí být dost nudná (?) pauza.. Mikrofon ZOOM H4 je celkem snadno k nalezení na Seznamu: ale jednak stojí přes 8 tisíc a za druhé jsme jej nevyzkoušeli. Právě jej sháníme pro jednoho z diskutujících (a ukážeme). :-)
Re: stopnutí obrazu
Ten externí mikrák na SD kartu zní lákavě. Kdyby tak ještě nebyl moc veliký a zaznamenával ve stereu. Nechám se překvapit. A ten točič fakt zamrazil snímaný obraz (třeba diváky), někam se přesunul, a až se "usadil", tak spustil nový záběr.
Re: stopnutí obrazu
Jak již psal správce, jedná se o klasickou funkci prolínačky. Kdy se zastaví původní obraz (nejlépe na statickém záběru), přejede se na nový a prolínačka se vypne. Další možností je vytvořit v počítači zastavený obraz a nebo, což je nejlepší varianta, si předtočit záběry, kterými pak vyplníte ony "švenky".
Re: stopnutí obrazu
Jestli onen točič fakt zastavil obraz (třebas) na 10 vteřin a do statického snímku se mu dále nahrával zvuk, tak takovouhle funkci si u maloobchodních modelů nepamatuji (netvrdím, že nemohla existovat) - spíš bych si tipnul na editační zásah. Ale mimochodem zrovna hledáme dodavatele externího mikráku, schopného natáčet zvuk přímo na SD-kartu, s nímž by se asi leccos dalo spáchat: název je ZOOM H4 a dá se to najít... :-)
Re: stopnutí obrazu
Mně ta funkce přišla velice šikovná. Pokud ji tedy MVX3i nemá, tak nezbývá než při točení scény s kontinuálním zvukem chodit a stále snímat. Nebo si zvukový projev nahrát na jiné oddělené zařízení, ale to už jsem jinde. Nebo na dobu přesunu kameramana tam vložit nějaký obrázek a přitom mít stále souvislý zvukový záznam. Díky a mnoho zdaru.
Re: stopnutí obrazu
Podle Vašeho popisu bych odhadoval, že by spíše mohlo jít o prolínačku, která bývala výbavou všech vyspělejších kamer. Funkce prolínačky (ale i tzv. stíračky s bočním rolováním) je většinou v zapamatování posledního snímku před ukončením scény a prolnutí prvního obrázku v dalším snímaném záběru. Pokud se týká historie digitálního záznamu, tak leccos se lze dozvědet v sekci RECENZE-Ostatní v "Kapitolách z historie..". Pokud si pamatuji, tak MVX3i prolínačku nemá, ale na druhé straně bych rozhodně netvrdil, že by tahle funkce měla bývat výsadou profikamer - měly ji např. celé řady (S)VHS/C od fi Panasonic nebo velká množina fajšmekrovských typů Sony. :-)